Brzegi - najpiękniejsze widoki na tatrzańskie panoramy.
Jedna z najmniejszych wsi leżących na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Liczy niespełna 700 mieszkańców. Miejsce idealne dla tych, którzy poszukują prawdziwego wypoczynku, blisko natury, z pięknymi widokami na tatrzańskie panoramy. To kierunek także dla tych, którzy chcą bliżej poznać góralską kulturę i odkryć lokalne tradycje.
Sielskie życie Brzegowian
Wieś została założona ok. XVI wieku. Trudne warunki klimatyczne oraz brak rozbudowanej infrastruktury sprawiły, że rozwój miejscowości był bardzo wolny. Ówcześni mieszkańcy zajmowali się głównie pasterstwem, prymitywnym rolnictwem oraz pracą w lesie, którego karczowanie było warunkiem rozrostu wsi. Ten wyjątkowy rytm życia towarzyszy mieszkańcom po dziś dzień. Doskonale zachowała się kultura, tradycja i gwara góralska.
Wizytówką wsi jest polana Głodówka ze znanym w całej Polsce punktem widokowym na tatrzańskie szczyty. Najczęściej odwiedzana jest w trakcie wędrówki do Morskiego Oka. To dobre miejsce na rozpoczęcie trasy lub krótki przystanek. Miejsce to często mylnie przypisywane jest do Bukowiny Tatrzańskiej.
Ze znajdujących się na wschodnich stokach zabudowań wioski zobaczyć można panoramę obejmująca m.in. Rysy, Gerlach, Murań, Szeroką Jaworzyńską, Mięguszowieckie Szczyty, czy Wołoszyn.
Co warto zobaczyć w Brzegach?
Brzegi znane są z charakterystycznej i bardzo dobrze zachowanej zabudowy drewnianej. Wciąż na ulicach można zobaczyć sporo stykowych chałup góralskich.
Na szczególną uwagę zasługuje wybudowany w latach powojennych drewniany kościółek p.w. św. Antoniego z Padwy. Szczególnie intrygujące jest podobieństwo tej świątyni do tych z dolnego Podhala z czasów średniowiecznych. To niecodzienne zjawisko zważywszy na fakt, iż kościół został wybudowany w 1950 roku! Nie istnieją projekty tego obiektu. Budowali go miejscowi górale w czynie społecznym według własnego oglądu. Co ciekawe, wierność góralskiemu rzemiosłu zyskała uznanie etnografów i historyków sztuki.
We wsi znajduje się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoła Podstawowa im. hrabiego Władysława Zamoyskiego ( tenże w 1909 roku założył szkołę w Brzegach), w której w okresie wakacji funkcjonuje schronisko młodzieżowe PTTK.
Na początku lat trzydziestych we wsi wybudowano drewniane schronisko (znany ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy ZHP) pod patronatem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych. W 1935 r. zostało przekazane Związkowi Harcerstwa Polskiego. Po pożarze w 1938 r., budynek został odbudowany i przetrwał do czasów współczesnych w znakomitym stanie.
Jan Paweł II w Brzegach
W 1976 roku ks. Franciszek Blachnicki stworzył dom rekolekcyjny i kaplicę Matki Bożej z Gór na polanie Rynias w Brzegach. Podczas mszy Świętej, z poświęceniem obiektów, homilię wygłosił krakowski metropolita Karol Wojtyła, dziś święty Papież Jan Paweł II. Od tamtego czasu na polanie odbywają się m.in. rekolekcje dla młodzieży i dorosłych.
Kulturalne Brzegi
Latem w Brzegach odbywa się gminny festyn "U zbiegu trzech kultur - Lindada". Ma na celu przybliżenie tradycji i folkloru miejscowości spiskich, podhalańskich i romskich wchodzących w skład gminy Bukowina Tatrzańska. Impreza ma charakter przechodni - oznacza to, że od czasu do czasu odbywa się także w okolicznych miejscowościach.
We wsi działa Izba Regionalna, gdzie podziwiać można sztukę ludową czy warsztat do produkcji lnianego płótna. Mieszakńcy - gospodarze dbają także o to, aby wszyscy wypoczywający w Brzegach poznali nieco góralszczyzny. Pokoje gościnne przygotowane dla turystów mają wystrój regionalny, a tutejsza kuchnia kusi tradycyjnymi, góralskimi potrawami i ręcznie wytwarzanymi wyrobami (np. oscypkami). Spora część kobiet brzeżańskich słynie z hafciarstwa ściegowego.
Brzegi dla turysty
Skromność i sielskość połączone z góralską tradycją i gościnnością, to z pewnością znaki charakterystyczne Brzegów. Zaradni mieszkańcy widząc ogromy potencjał miejscowości tworzą kwatery dla podróżujących zafascynowanych tym regionem. Z roku na rok w Brzegach powstaje coraz więcej miejsc noclegowych, gastronomicznych oraz atrakcji turystycznych.
W okresie zimowym w miejscowości działa pięć wyciągów narciarskich. Na północnych zboczach Głodówki śnieg utrzymuje się nawet do końca kwietnia - to sprawia, że fani sportów zimowych mogą korzystać dłużej z zimowych uroków Podhala!
Zjeść także można tu dobrze, smacznie i do syta. Większość kwater ma w ofercie wyżywienie. Spragnieni niecodziennych smaków mogą skorzystać z oferty Głodówki. Na polanie znajduje się kawiarnia, karczma Szymkówka oraz znana za sprawą oryginalnej właścicielki Bigosówka. A to wszystko z niezapomnianymi widokami na tatrzańskie panoramy. Schronisko ma w swojej ofercie noclegi - nawet pod gołym niebiem!
O zakupy także nie trzeba się martwić. Do wyboru są aż 3 sklepy spożywcze z pełnym asortymentem. Wysłanie pocztówki z gór nie będzie wyzwaniem. Poczta znajduje się w sąsiedztwie - Bukowinie Tatrzańskiej oraz Jurgowie. Z Polany Głodówka odjeżdżają liczne autobusy PKS oraz busy w stronę Jurgowa, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej oraz Nowego Targu lub Zakopanego. Brzegi to idealna baza wypadowa nawet dla tych niezmotoryzowanych. W kilka chwil można dotrzeć do Palenicy Białczańskiej, skąd zaczyna się większość górskich wędrówek.