Leśnica - podhalańska kraina świerków
Zatargi z Węgrami
1254 rok - to data przełomowa dla Leśnicy, gdyż właśnie od tego czasu mówi się o jej istnieniu. Pierwsze wzmianki można znaleźć w dokumencie autorstwa Klemensa i Marka Gryfitów, który mówił o odnowieniu przywilejów nadanych Cystersom przez ich stryja. Oficjalna lokacja wsi została przeprowadzona dopiero w 1610 roku. I nie należała do najłatwiejszych ze względu na zatargi z Węgrami. Tamtejszych osadników jeszcze w 1625 roku zbrojnie przepędzał starosta nowotarski Stanisław Witowski. Później, zbrojną interwencją, Węgrów powstrzymał Zygmunt III Waza. Od 1973 roku Leśnica należy do gminy Bukowina Tatrzańska. Miejscowość położona we wschodniej części Podhala. Leży w dolinie potoku Leśnica i na północnych zboczach Podgórza Bukowiańskiego. Często wiąże się ją bezpośrednio z sąsiednią wsią - Groniem.
Do Leśnicy należy wiele przysiółków, położonych wyżej nad doliną na zboczach Pogórza: Leśnica Dolna, Brzyski, Sądel, Stefany, Smolce, Gały, Cipki i Łasie. Miejscowość swoją nazwę zawdzięcza gęsto zalesionym terenom. Znakiem rozpoznawczym Leśnicy są malownicze widoki przepełnione świerkami.
Górski resort dla ducha
Leśnica wzbudza zainteresowanie turystów ze względu na niezwykłe położenie. Centrum wschodniej części Podhala sugeruje spory tłok i tłumy odwiedzających. Nic jednak bardziej mylnego. A to wszystko za sprawą infrastruktury. Ruchliwa zakopianka i droga krajowa 49 omijają Leśnicę. Do wsi wiedzie jedynie droga lokalna. Skutkiem tego jest znacznie mniejszy ruch niż w pozostałych gminnych miejscowościach, jak choćby w Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej. Leśnica zyskuje na swoim położeniu, stając się dzisiaj miejscem idealnym do spokojnego wypoczynku, uprawiania sportów, medytacji, jogi oraz innych nowych form relaksu. To także doskonałe miejsce wypadowe dla osób, które chcą nocować w spokojnej okolicy, a w dzień korzystać z okolicznych atrakcji, których na Podhalu przecież nie brakuje.
Sielskie życie mieszkańców
Leśnice zamieszkuje ok. 1600 osób - w większości tutejszych górali, na co dzień posługujących się tradycyjną gwarą i kultywujących dorobek przodków. O czasach błogiego dzieciństwa opowiada nam Maria Dudek - rodowita mieszkanka Leśnicy, założycielka zespołu regionalnego „Zawaternik” i „Ślebodni”, a także członek Związku Podhalan Oddział Leśnica-Groń:
Wspomnienia Pani Marii Dudek założycielki zespołu regionalnego „Zawaternik”, a także członka Związku Podhalan Oddział Leśnica-Groń
Moje dzieciństwo wspominam bardzo miło. Moi rodzice byli zaradni, pracowici, niczego nam nie brakowało. Razem z rodzeństwem (bratem bliźniakiem Marianem i starszym bratem Staszkiem) pomagaliśmy na gospodarstwie: mieliśmy krowy, owce, konia, kury, gęsi, psa. Umiałam więc doić krowy, grabić, kopać ziemniaki - najpierw motyką, a potem zbierać za maszyną. Robiliśmy wszystko co było związane z gazdówką, a więc układaliśmy siano w kopy, po skoszeniu owsa związywaliśmy snopki powrósłami, które najpierw trzeba było ukręcić, było młócenie- pomagała rodzina i sąsiedzi, a potem my im pomagaliśmy.
"Moja mama chowała gęsi po to, aby zwołać "prucki” i dla mnie zrobić poduszki i pierzynę. Na "prucki” schodziły się panny i kobiety z całej Kobylarzówki. Było miło i wesoło, a potem była wspólna zabawa przy muzyce góralskiej. Kiedy byłam dzieckiem zabawom nie było końca. Nie było telewizorów, komputerów, zbieraliśmy się popołudniami i wieczorami przy ,,Trybułowej sopce”, czasami było 30 dzieci. Tam wymyślaliśmy różne gry i zabawy, które wykorzystuję w pracy z zespołem ,,Zawaternik”. Były to piękne chwile wspólnej spontanicznej zabawy - zdrowej i radosnej."
Tradycja i kultura w Leśnicy
Leśnica to miejscowość bogata kulturowo. Tu wciąż mamy okazję zobaczyć na drodze konia ciągnącego wóz, tradycyjne sianokosy latem, czy zbieranie ziemniaków na jesień. Mieszkańcy z dumą prezentują swój rodowód i podkreślają go, zwłaszcza podczas uroczystości religijnych. Gospodarze miejsc noclegowych bardzo często oferują posiłki przygotowane z naturalnych składników, zazwyczaj z własnego ogródka lub stajni - słynne oscypki, korbacze, bundz można kupić prawie na każdym kroku. Właśnie tutaj mieszkał pierwszy w Polsce góral, który uzyskał unijny certyfikat dla swoich wyrobów. Kazimierz Furczoń legendarny baca wytwarzał, a ściślej „pucył” jedne z najlepszych oscypków w całej Polsce. O tradycji i kulturze w Leśnicy opowiada dla nas ponownie Maria Dudek:
"Leśnica- Groń, tu ludzie mówią gwarą, chodzą do kościoła w ubraniach góralskich, organizują góralskie wesela, chrzciny, bierzmowania, do I Komunii Świętej ubierają dzieci po góralsku. Procesja na Boże Ciało, Boże Narodzenie, Wielkanoc – wtedy większość pokazuje się w ubraniach góralskich. Myślę, że nie z przymusu tylko z własnej potrzeby i przywiązania do tradycji. Na wszystkich uroczystościach kościelnych gra muzyka góralska. Prężnie działają zespoły góralskie, Związek Podhalan organizuje Festyny Bacowskie, prezentują się bacowie, juhasi, przez wieś idzie redyk owiec, organizowane są posiady góralskie, wystawy, wernisaże, konkursy gwarowe w Walusiówce. Co prawda zanikły dawne zwyczaje np. prucki, są jedynie kultywowane przez zespoły góralskie i Związek Podhalan, ale świat się zmienił i nie trzeba już chować gęsi aby mieć pierzynę, wszystko można kupić w sklepie. Życie stało się wygodniejsze, ale niekoniecznie piękniejsze i weselsze. Starodawne czasy miały swój urok, często z nostalgią i uśmiechem wspominała je moja mama."
Zespoły regionalne - Zawaternik i Ślebodni
Zespół Góralski "Ślebodni” założony przez Mariana Bryję w 1984 roku przy Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica prezentuje autentyczne tańce, śpiewy i muzykę górali podhalańskich. Obecny skład zespołu to wychowankowie Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik” oraz młodzież i dorośli z Gronia i Leśnicy. "Ślebodni” biorą udział w imprezach folklorystycznych i festiwalach na terenie swojej miejscowości, Podhala, w kraju i za granicą.
- Zobacz więcej o zespole Ślebodni
- Zobacz więcej o zespole Zawaternik
Warto zobaczyć
Na terenie Leśnicy znajduje się ośrodek zdrowia, restauracja, apteka, kilka świetnie wyposażonych sklepów, a także wiele drewnianych domów, wykonanych z zastosowaniem tradycyjnych metod, które na pewno warto zobaczyć.
Kościół św. Jacka w Groniu
Na uwagę bez wątpienia zasługuje tutaj kościół pod wezwaniem Świętego Jacka, wspólny dla obu miejscowości - Leśnicy i Gronia. Charakterystyczne jest to, że wykonany został w całości z drewna, zaś nieopodal znajdują się kapliczki różańcowe. Przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, odsłonięty w 2006 roku. W roku 2008 kard. Stanisław Dziwisz poświęcił także krzyż umieszczony obecnie na Wierchu Stefańskim.
Dom kultury Walusiówka
Spragnieni kultury góralskiej też nie będą zawiedzeni, to tutaj prężnie działa filia Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej – "Walusiówka”. W tym miejscu regularnie odbywają się próby zespołów regionalnych, a także liczne konkursy i warsztaty oraz zabawy dla dzieci. Walusiówka często służy także jako miejsce zebrań i spotkań dotyczących ważnych dla miejscowości spraw. Zobacz więcej o Walusiówce...
Krzyż na Stefańskim Wierchu
Powstał w 2008 roku z okazji 50-lecia erygowania parafii pw. Św. Jacka w Leśnicy-Groniu. Poświęcenia dokonał kardynał Stanisław Dziwisz. Do krzyża prowadzą stacje Drogi Krzyżowej, która rozpoczyna się przy kościele w Leśnicy. Z okolicy rozpościera się piękny widok na Nowy Targ, Babią Górę, Gorce, Pogórze Gubałowskie i Kotlinę Nowotarską, a w drugą stronę na Tatry.
Leśnica dzisiaj
Leśnica to malownicza, spokojna okolica. Atrakcyjna dla turysty, odpowiadająca na jego potrzeby. Miejscowość ma bogato rozwiniętą bazę noclegową. W ofercie znajdują się zarówno luksusowe apartamenty w centrum, jak i przytulne pokoje na poddaszach mieszkańców. Leśnica to także idealna baza wypadowa - z łatwością można dojechać do Palenicy Białczańskiej, skąd tak naprawdę zaczyna się większość góralskich szlaków, m.in. do Morskiego Oka. Ponadto w regionie znajduje się kilkanaście nowoczesnych ośrodków narciarskich. Leśnica stała się także domem dla polskich artystów, jak choćby Edyty Górniak.
Zostań jeszcze na chwilę i zabacz kilka zdjęć z naszej okolicy
Sponsor treści!
Sponsorem treści o miejscowości Leśnica są Apartamenty Szara Góra, Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie finansowe. Razem stwórzmy wartościowe i ciekawe miejscie dla Turysty i Mieszkańca.
Do zobaczenia w tajemniczej Leśnicy.