Czym byłaby gmina Bukowna Tatrzańska bez swojej góralskiej tożsamości. Jak wyglądałoby życie tutaj, gdyby mieszkańcy nie rozmawiali gwarą a najważniejsze wydarzenia nie były czczone założeniem uroczystego ludowego stroju? Myśląc o tym kawałku Podhala oczami wyobraźni widzimy wirujące w góralskim tańcu pary, których energia przeplata się z feerią barw z tybytowych spódnic, czerwienią korali, nienaganną bielą góralskiej koszuli i załamującymi światło ceknami, zdobnie pokrywającymi gorset góralki. Cały ten anturaż uwodzi widza, zapada w pamięć… sprawia, że czujemy się wyjątkowo, oglądając i na tę krótką chwilę stając się częścią góralskiego społeczeństwa.

Cała magia zawarta jest jednak nie w strojach czy dodatkach lecz w pasji, miłości i wierności mieszkańców do góralszczyzny. Najpiękniejsze jest to, że wciąż są tutaj ludzie, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą, uczyć młode pokolenia technik tanecznych, zwyczajów, gwary, śpiewu - wszystkiego co sprawia, że Podhale jest tak wyjątkowe.

Widząc jak wiele w gminie Bukowina Tatrzańska działa zespołów góralskich, które niejednokrotnie swoje pierwsze występy dawały nawet czterdzieści lat temu rozbudza się nadzieja, że ta kultura nigdy nie zaginie. Gmina Bukowna Tatrzańska to osiem wyjątkowych miejscowości, z których każda może poszczycić się Zespołem góralskim, łączącym pokolenia i wraz ze swoją działalnością niosącym misję pokazywana całej reszcie świata co znaczy być góralem.

Zapraszamy Cię w podróż, w której przystankami będą historie każdego Zespołu działającego na terenie gminy. Poznaj je bliżej i zakochaj się w góralskiej i spiskiej kulturze, którą reprezentują.