Obłazowa i Przełom Białki Musisz tam być!
Nowa Biała i Krempachy – wyjątkowe miejscowości położone na Spiszu, bardzo uatrakcyjnione turystycznie. To tutaj znajduje się historyczny Przełom Białki pod Krempachami uznany jako rezerwat przyrody. Przez tutejszą ludność miejsce to nazywane jest również „Bielską Skałką”. Liczne skały wapienne i wartka, górska rzeka przyciąga bardzo dużo wczasowiczów i mieszkańców – nie ma co się dziwić, tutaj nie można się nudzić!
Obłazowa – perełka w gminie
Na terenie Nowej Białej w Gminie Nowy Targ znajduje się popularna Skała Obłazowa położona na granicy Orawsko – Nowotarskiej i Pogórza Bukowiańskiego. Od 1931 roku, (formalnie jednak od 1959r.) ze względu na duże bogactwa przyrodniczo – archeologiczne, sięgające czasów paleolitu cały Przełom Białki pod Krempachami wpisany został jako rezerwat przyrody. To tutaj nastąpiło rozdzielenie się wielkiego masywu skalnego przez szybki nurt rzeki, szerokość tego podziału sięga ok. 100 metrów. I tak oto po lewej stronie rzeki powstała Skała Obłazowa należąca do Nowej Białej, a z drugiej strony - Skała Kramnica położona w Zachodniej części Pienin Spiskich.
Dla mieszkańców gminy jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w regionie. Można tutaj aktywnie spędzić czas nad wodą, wspiąć się na skały, przejść się brzegiem rzeki, czy po prostu odpocząć i poopalać się na kocu, a to wszystko w nieziemsko - pięknej scenerii skał i gęstych lasów. Wstęp jest darmowy, każdy może podziwiać ten majestatyczny krajobraz, jednak trzeba pamiętać, że jest to rezerwat, w którym trzeba przestrzegać zasad i szanować przyrodę.
Jak dojechać na Bielską Skałkę?
Dojazd do Przełomu Białki nie powinien stanowić żadnego problemu. Od strony Nowego Targu trzeba kierować się na Niedzicę, a przed drogą prowadzącą na Trybsz na skrzyżowaniu dróg do Białki Tatrzańskiej i Nowej Białej musimy skręcić w lewo. Od strony Zakopanego mamy dwie możliwości dojazdu: przez Poronin, Biały Dunajec, Szaflary i Gronków lub druga możliwość - przez Bukowinę i Białkę Tatrzańską. Dla zwiedzających udostępniony jest duży parking płatny, tuż przy samych skałkach.
Budowa i Geologia
Skała Obłazowa o wysokości 670 m n.p.m. zbudowana jest z białych i czerwonych wapieni poprzetykanych szarymi skałami osadowymi, tzw. marglami puchowskimi. Prowadzone są tu liczne badania naukowców i archeologów, dzięki którym coraz więcej dowiadujemy się o powstaniu i o budowie tego cennego miejsca. Obłazowa pochodzi z jednego masywu skalnego, który wraz z szybkim nurtem Białki został rozcięty na dwie części.
Oprócz tego w południowo – wschodniej części skały są dwie jaskinie, które były znane od dawna okolicznym mieszkańcom, wydobywany był z nich wapień. Jaskinie nazywane są Schroniskami w Obłazowej I i II. Pierwsza grota jest pozioma, a jej długość wynosi 14 metrów, odróżnia ją trójkątne wejście, druga natomiast ma podłużny otwór, a długość wynosi ok. 13 metrów, w obydwu jaskiniach ściany są wilgotne, porośnięte glonami i mchami, są też widoczne skamieniałości – jurajskie amonity. To właśnie tutaj w latach 1985 – 1992 podczas badań archeologicznych odkryto prehistoryczne ślady człowieka, które sięgają czasów paleolitu – epoki kamienia łupanego.
Znaleziono wtedy bumerang z ciosu mamuta oraz fragment ludzkiej kości, wydobyte tutaj zostały też szczątki pradawnych zwierząt: nosorożca włochatego, lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Oprócz tego na wierzchołku skały odkryto średniowieczne, słowiańskie ślady związane z „Nocą Kupały” - święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności i miłości. Obłazowa Skała może też poszczycić się ciekawą roślinnością, typowo górską i alpejską, która podczas topnienia się lodowców przeniosła się wodami Białki.
- rzeka Białka to naturalna granica między Spiszem, a Podhalem,
- na „Bielskiej Skałce” nagrywany był film „Janosik„ oraz „Karol – Człowiek, który został papieżem”,
- Obłazowa Skała to najczęstsze miejsce wybierane do zdjęć plenerowych, przede wszystkim do zdjęć ślubnych,
- w XVII i XVIII wieku przez Nową Białą przebiegał królewski trakt handlowy między Polską, a Węgrami.