Schronisko Głodówka
Oceń ten obiekt
(0 głosów)
Bukowina Tatrzańska

Schronisko Głodówka Top

Pomiędzy Bukowiną Tatrzańską, a Łysą Polaną rozpościera się Polana Głodowska o powierzchni ok. 6 hektarów, położona na wysokości 1070 -1145 metrów. „Głodówka” poszczycić się może wyjątkowo imponującą panoramą Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Znajduje się tutaj Schronisko Górskie ZHP „Głodówka”, które przyciąga turystów i wszystkich miłośników gór.

Historia powstania

Schronisko Górskie Związku Harcerskiego Polskiego „Głodówka” powstało w 30tych latach ubiegłego wieku. Nazwa „Głodówka” wywodzi się od nazwiska Głód – dawnego właściciela tego terenu. Dzięki Towarzystwu Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zbudowano najpierw drewniany budynek, który otrzymał nazwę Karola Stryjeńskiego – profesora ASP w Warszawie. W 1935 roku towarzystwo oddało schronisko Związkowi Harcerzy Polskich, a 25 października tego samego roku zostało uroczyście otwarte przez samego prezydenta Ignacego Mościckiego. W 1938 roku, budynek stanął w ogniu, jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób odbudowano go w ciągu półtora roku. Po pożarze został wymurowany, nazwano go wówczas „Murowańcem”. Podczas II wojny światowej schronisko podlegało administracji niemieckiej, na całe szczęście nie odniosło większych zniszczeń. W 1945 roku powróciło do harcerzy, a w 1956 roku przez rok czasu wykorzystywany był przez Związek Młodzieży Polskiej. W latach 80-tych wybudowany został drugi budynek „Drewniak”, powstała również sala Zawiszy Czarnego.

Od 2005 roku „Fundacja Harcerstwa Polskiego Schronisko Głodówka” została powołana do zarządzania obiektem. Obecnie schronisko otwarte jest dla każdego, można tutaj zjeść, wyspać się czy zrelaksować. Organizowane są też różne imprezy muzyczne, zloty i uroczystości. Nie tak dawno rozpoczęła się również kampania promująca dbanie o środowisko - akcja „Ludzie Gór”, gdzie za zbieranie śmieci na szlakach przyznawane są nagrody. Oprócz tego na terenie schroniska wybudowana została Kaplica Betlejemskiego Światła Pokoju, gdzie odprawiane są Msze Święte.

Lokalizacja z widokiem na Tatry

Polana Głodowska zlokalizowana jest przy Drodze Wojewódzkiej 960 prowadzącej z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany i Morskiego Oka. Jest to dobra baza do pieszych wycieczek w góry czy po okolicy.

  1. Białka Tatrzańska – 9 km
  2. Bukowina Tatrzańska Centrum – 4km
  3. Palenica Białczańska – 9 km
  4. Morskie Oko – 14 km
  5. Kasprowy Wierch – 19 km

„Głodówka” położona jest w przepięknej scenerii – blisko natury, z rozległą panoramą Tatr. Jest to jeden lepszych punktów widokowych, a góry tutaj są na wyciągnięcie ręki. Z tego miejsca widać prawie 80cio kilometrowe pasmo górskie - od słowackiego Hawrania po Tatry Zachodnie. Możemy tutaj podziwiać najpopularniejsze szczyty, między innymi: Murań, Lodowy Szczyt, Gerlach, Wysoka, Szeroka Jaworzyńska, Rysy, Gęsia Szyja, Świnica, Kasprowy Wierch, a nawet Giewont. Oprócz zjawiskowych widoków na Tatry, trzeba podkreślić, że cały klimat dopełniają wokół gęste lasy, rozległe pola, błękitne niebo i czyste, górskie powietrze. To idealne miejsce dla całych rodzin, jak również dla samotnych wędrowców. Można się tutaj zrelaksować, zregenerować i naładować baterie na dalsze wyprawy.