52. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Za nami 52. Góralski Karnawał! Kolejny raz tradycji stało się zadość i chociaż przez pogodę zabrakło jednego z ważnych punktów programu jakim są góralskie kumoterki – całość wypadła doskonale!
Historia góralskiego karnawału sięga 1973 roku kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka ówczesnego prezesa Domu Ludowego - zorganizowano między regionalny a w latach następnych Ogólnopolskiej Konkurs Grup Kolędniczych. Tak narodziła się tradycja, która jest kultywowana do dziś. Góralski Karnawał organizowany przez Bukowiańskie Centrum Kultury ma na celu w pełni oddać atmosferę kolędowania ale też ludowej zabawy karnawałowej.
To właśnie podczas tego wydarzenia widz ma szansę zobaczyć barwne tradycje regionalnych kolędników, zanurzyć się w niezwykłej pasji jaką prezentują zespoły regionalne występujące na scenie, zobaczyć autentyczne tradycje kolędnicze, oryginalne stroje, przenieść się na chwilę w czasie i docenić to, czego być może na co dzień nie dostrzegamy.
W tym roku karnawał rozpoczął się już 7 lutego od promocji albumu „Ślebodni Duchem”. Album został wydany z okazji pięćdziesięciolecia Góralskiego Karnawału, a jego autorami są Robert Krawczyk i Grzegorza Kapla. Na jego kartach ukazane zostali „Ludzie Karnawału”. Każde zdjęcie które znajdziemy w albumie jest niezwykłą kreacją, która doskonale ukazuje jak za pośrednictwem obrazu możemy przekazać emocje.
Album nosi nazwę Ślebodni Duchem, jednak możemy zauważyć że ma on też swój podtytuł „pnioki krzoki, ptoki. Chodzi tutaj o ludzi. Pnioki to osoby które mieszkają na Podhalu od pokoleń, krzoki to osoby które przyjechały tutaj i się osiedliły a ptoki przylatują i odlatują. Śleboda zaś to szeroko i wielowymiarowo pojęta wolność.
W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie Karnawału czyli paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez główną ulicę Bukowiny Tatrzańskiej.
Po części oficjalnej przez kolejne dni karnawału w Domu Ludowym odbywały się przesłuchania grup kolędniczych. Od 2008 roku w karnawale biorą udział tylko grupy kolędnicze składające się z osób dorosłych. Rywalizują one o złotego turonia czyli grand prix karnawału. Pierwszy konkurs grup kolędniczych odbył się w ramach 5 góralskiego karnawału w 1977 roku. Początkowo miał on charakter jedynie przeglądu z czasem stał się konkursem.
Dodatkowo, przez cały karnawał odbywały się występy zespołów regionalnych, konkursy par tanecznych oraz konkurs tańca zbójnickiego. Dodatkowymi atrakcjami były sztuki teatralne wystawiane przez Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
Na zakończenie odbyła się również zimowa krajowa wystawa polskich owczarków podhalańskich zapoczątkowana w 2011 roku. Przez cały Karnawał w Domu Ludowym można było też podziwiać wystawę twórczości ludowej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 52. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Kumoterki Bukowina Tatrzańska - galeria
Tekst I.Pająk