Dodano:
Dział: Wieści

49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

W Bukowinie Tatrzańskiej już od prawie pięćdziesięciu lat w Domu Ludowym odbywa się Góralski Karnawał. Organizatorem i pomysłodawcą stał się Józef Koszarek – wybitny tancerz, śpiewak i poeta, dla którego góralskie tradycje były od zawsze sprawą pierwszorzędną. Dzięki temu narodził się pomysł o zorganizowaniu Góralskiego Karnawału, a głównym celem było podtrzymanie i przekazywanie dalej tych cennych wartości.

49. Góralski Karnawał, odbył się w dniach 11-14 lutego 2021 roku. Tegoroczna zabawa na pewno zostanie w pamięci na długo, gdyż zdecydowanie różniła się od imprez z poprzednich lat. Ze względu na pandemię współzawodnicy nie mogli wystąpić na Bukowiańskiej scenie, nie było też widowni. Nie mogły odbyć się znane wszystkim kumoterki – wyścigi konne saniami, czy ski-skiring – jazda na nartach za koniem. Zabrakło również przejazdu paradnymi zaprzęgami i Zimowej Krajowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich. Jednak góralski zapał i miłość do śpiewu, tańca i dobrej zabawy nie powstrzymała całkowicie organizatorów. Udało się zorganizować konkurs grup kolędniczych, konkurs tańca zbójnickiego, można było także zobaczyć popis par tanecznych czy Wystawę Twórczości Ludowej, a to wszystko – WIRTUALNIE! Uczestnicy konkursu łączyli się z Domem Ludowym i odgrywali swoje role on-line, które były udostępniane na stronach internetowych i facebooku. Każdy mógł zobaczyć występy uczestników siedząc wygodnie w domu przed komputerem. Chociaż nie było słychać oklasków, to każdy z występujących mógł poczuć obecność widzów po drugiej stronie ekranu.

Na dobry początek

Pierwszym punktem tegorocznej imprezy był przejazd muzykantów, którzy swoją, góralską muzyką i śpiewem ogłaszali ludziom, że zaczyna się kolejny Góralski Karnawał – trochę inny niż zwykle, ale tak samo ważny dla górali.

Oficjalnego rozpoczęcia 49. Karnawału Góralskiego w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej dokonali: Bartłomiej Koszarek – Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury, Andrzej Pietrzyk – Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska i Maria Kuchta – Sołtys Bukowiny Tatrzańskiej. Oczywiście nie zabrakło też góralskiej muzyki, która przygrywała i uświetniała otwarcie tej imprezy. Z pozdrowieniami i ciepłymi słowami dołączyli się on-line: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Gąsienica – Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Helena Buńda – Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Przemysław Pacholski – Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik oraz Wiktoria Zielska – „Biała Dama” Miasta i Gminy Kórnik.

Wirtualnie, ale razem!

Oprócz rywalizacji taneczno – kolędniczych były też inne atrakcje. W pierwszy dzień na wirtualnej scenie wystąpił: Antoni Gluza ze Szczyrku, Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem, Zespoł „OwCoK” z Jabłonki oraz Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy. Udostępniona została również premiera znakomitego filmu Ingi Boruckiej „Góralski Karnawał”, który opisuje początki i wielkie zmiany zachodzące na przełomie tych kilkudziesięciu lat. Oprócz tego w każdym dniu trwającego Karnawału odbywały się wieczory z wybranymi grupami artystycznymi. W czwartek był to Wieczór Pogórzański, gdzie wystąpił Regionalny Zespół „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, w piątek - Wieczór Lachowski z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia, i w sobotę – Wieczór Górali Nadpopradzkich z Regionalnym Zespołem „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju. W kolejnych dniach zostały udostępnione dwa filmy, tym razem o Owczarkach Podhalańskich – pięknych, polskich psach pasterskich oraz o Bukowiańskich Kumoterkach, które są nieodzownym elementem tej imprezy.

Konkurs kolędniczy

W 49. Karnawale Góralskim on-line wystąpiło 38 grup kolędniczych z czterech województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i podlaskiego. Nie zabrakło tutaj wymyślnych stroi, dziwacznych masek, kolorowych gwiazd, czy wymalowanych twarzy. Grupy odgrywały historię króla Heroda – biblijnego zbrodniarza, który szybko doczekał się kary za swoje czyny. W tych prezentacjach nie zabrakło też motywu polskiej rzeczywistości z dawnych lat. Uczestnicy musieli zadbać również o dobrze dobrane teksty, ruchy, gesty czy rekwizyty. Każdy szczegół był brany pod uwagę.

Do wygrania były atrakcyjne nagrody:

  • Grand Prix – Złoty Turoń + nagroda pieniężna w wysokości 1200 zł
  • I miejsce – Złota Rozeta Góralska + nagroda pieniężna w wysokości 900 zł
  • II miejsce – Srebrna Rozeta Góralska + nagroda pieniężna w wysokości 800 zł
  • III miejsce – Brązowa Rozeta Góralska + nagroda pieniężna w wysokości 700 zł
  • wyróżnienie – Dyplom + nagroda pieniężna w wysokości 600 zł

Każda grupa kolędnicza przekazała coś innego. Występy były różnorodne, pomysłowe, często zabawne i przyjemne do oglądania. Jury musiało dokonać bardzo trudnych wyborów. Po długich naradach nagrodę Grand Prix otrzymała grupa kolędnicza „Herody” ze Śmigna za najbardziej barwną i oryginalną prezentację. Przyznano także 9 równorzędnych pierwszych miejsc, jedenaście drugich i jedenaście trzecich oraz sześć wyróżnień.

Nagrody pieniężne ufundowane były przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pary taneczne

W 49. Karnawale Góralskim w popisie par tanecznych można było obejrzeć zmagania 54 par, które zostały podzielone na trzy grupy wiekowe:

  • Kategoria I – od 16 do 21 lat (22 pary)
  • Kategoria II – od 22 do 40 lat (21 par)
  • Kategoria III – powyżej 40 lat (11 par)

W popisie par tanecznych była zwracana uwaga przede wszystkim na dokładność i zwinność. Bardzo ważną rolę odgrywał tutaj śpiew i strój. Było głośno, wesoło i kolorowo jak to w góralskim tańcu bywa. W każdej grupie wiekowej wręczone były specjalne dyplomy. Wyróżnione zostały również najlepsze tancerki.

Taniec Zbójnicki

W tegorocznym Konkursie Tańca Zbójnickiego wzięło udział 9 zespołów męskich. Oceniani byli za ogólną postawę, odpowiedni ubiór i znajomość zasad tańca zbójnickiego. Każdy z zespołów zaprezentował się bardzo dobrze. Były ciupagi, podskoki, okrzyki, a wszystko współgrało z góralską muzyką. Komisja nie miała łatwego wyboru.

Do zdobycia były specjalne ciupagi i nagrody pieniężne:

  • I miejsce – Ciupaga Zbójnicka + 1 000 zł
  • II miejsce – Ciupaga Bacowska + 700 zł
  • III miejsce – Ciupaga Juhaska + 500 zł
  • Wyróżnienie – dyplom + 400 zł

Decyzją Jury przyznane zostały dwa równorzędne I miejsca dla Zespółu „Białodunajcanie” z Białego Dunacja i dla Zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Nagrody pieniężne ufundowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 5 000zł.

Zakończenie 49. Karnawału Góralskiego

I tak po trzech dniach zmagań grup kolędniczych i zespołów tanecznych - 14 lutego 2021 roku dobiegł końca 49. Karnawał Góralski. Był on zdecydowanie inny, zorganizowany w nowej, wirtualnej odsłonie, jednak tak samo ważny i emocjonujący. Wszystkie konkursy, filmy udostępnione w internecie przyciągnęły bardzo dużo widzów.

Miejmy nadzieję, że 50-ty Jubileuszowy Karnawał Góralski odbędzie się w normalnych okolicznościach, w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej na „jednej scenie” przy udziale publiczności.

Etykiety

AcyMailing Module

Donec dolor arcu

Najnowsze aktualności

O Sabałowych Ba...

Dodano:
10 grudzień 2018

Góralski Karnaw...

Dodano:
12 grudzień 2019

Tour de Pologne ...

Dodano:
12 grudzień 2019

Ogólnopolski Ko...

Dodano:
15 marzec 2021

49. Góralski Ka...

Dodano:
01 marzec 2021

Garmin Winter Sp...

Dodano:
12 luty 2022

Instagram

ilove.gmina.bukowina
ilove.gmina.bukowina
ilove.gmina.bukowina
ilove.gmina.bukowina