Góralski Karnawał - Czyli jak na Podhalu dba się o tradycję
Góralski Karnawał to jedno z większych wydarzeń na terenie Podhala, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Trwa cztery dni, podczas których odbywa się znany w całej Polsce konkurs kolędniczy, w którym udział biorą zespoły regionalne z różnych zakątków, a także konkurs tańca zbójnickiego oraz popis par tanecznych. Co wieczór odbywają się występy tematyczne, na których mają okazję zaprezentować swoje walory poszczególne grupy. Dodatkiem do wydarzenia są także wystawy: twórczości ludowej oraz prac uczniów Szkoły Ginących Zawodów. W Karnawałową Sobotę można także uczestniczyć w wystawie owczarków podhalańskich.
Trochę historii…
Wszystko zaczęło się w 1973 roku. Wtedy to odbył się 1. Góralski Karnawał. Od tego czasu nieprzerwanie następne pokolenia kultywują tradycję i organizują kolejne edycje, ubogacając je i rozpowszechniając wśród szerszej publiki, nie tylko związanej z regionem.
Góralki Karnawał trwa 4 dni. Pierwszego dnia odbywa się tzw. paradny przejazd ulicami Bukowiny Tatrzańskiej do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Warto tu wspomnieć, że jest to obecnie największy drewniany budynek w Polsce - jest zarazem materialnym i duchowym centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Przejazd prowadzą pytace na koniach i zbójnicy. Towarzyszą im bryczki konne. A to wszystko wśród dźwięków wyjątkowej oprawy muzycznej, którą tworzą muzykanci z różnych regionów Polski. Otwarciu Góralskiego Karnawału to także występy zespołów regionalnych. Po południu rozpoczynają się pierwsze przesłuchania grup biorących udział w konkursie kolędniczym i trwają przez kolejne dni. Tematyczne wieczory to dodatkowa atrakcja. W tym roku można było m.in. uczestniczyć w wieczorze dudziarkim lub zobaczyć występu zespołów regionalnych z Nowego Sącza i Wieprza.
Ostatni dzień Góralskiego Karnawału jest równie ekscytujący. Odbywają się wtedy tzw. Kumoterki - czyli wyścigi góralskich sań konnych, a także wyścig w skkiringu i ski-skiringu.
Tegoroczny Góralski Karnawał odbył się już po raz 48. Miał miejsce w dniach 6-9 luty 2020.Góralski Karnawał - największa impreza folklorystyczna w Polsce
Głównym celem Karnawału jest promowanie oraz rozpowszechnianie kultury ludowej, a szczególnie zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wydarzenie jest szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy chcą poznać tradycje kolędnicze jak i siłę góralskich: tańca, śpiewu i muzyki. Góralski Karnawał jest największą tego typu imprezą folklorystyczną w Polsce.
Organizatorem Góralskiego Karnawału jest Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”.
To wydarzenie skupiające miłośników kultury ludowej, kolędowania, tańca i dobrej zabawy. Przyciąga także wiele znanych osobistości. W oficjalnym otwarciu 48. Góralskiego Karnawału uczestniczyły posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Jagna Marczułajtis-Walczak oraz Anna Paluch, włodarze Gminy Bukowina Tatrzańska: Andrzej Pietrzyk i Maria Kuruc wraz z radnymi oraz przedstawicielami partnerskiej gminy-miasta Kórnik jak również Maria Kuchta – sołtys Bukowiny Tatrzańskiej.
W krótkich wystąpieniach słowo do organizatorów skierowali też Wojciech Maksymiuk z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Andrzej Skupień – prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.
Uczestnicy i nagrody
– Można tutaj zobaczyć najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski – informuje Bartek Koszarek, dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego. – Dzięki temu możemy przenieść się w czasie, aby zobaczyć jak drzewiej bywało, jak barwnie prezentowali się kolędnicy i jak bogaty mieli program swoich występów.
W tym roku o nagrodę Złotego Turonia walczyły zespoły z województwa – małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, a także lubelskiego. Ich poczynania oceniało jury składające się z etnologów, językoznawców, antropologów.
Tegoroczna nagroda Złotego Turonia i grand prix Karnawału powędrowała do grupy z Lubomierza. Kolędnicy dostali w nagrodę statuetkę Turonia, a także 1000 zł nagrody pieniężnej.
- Z uznaniem zauważamy, że kolędnicy z różnych regionów przekazują widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów – komentowało jury 48. Góralskiego Karnawału.